Čo všetko sa udialo na konferencii Extreme Tech Talks 2019?

|

Pokiaľ ide o organizovanie eventov, spoločnosť Extreme Networks je ukážkou toho, že každým rokom sa môžu IT konferencie posunúť na vyššiu úroveň a prekonať tak očakávania všetkých zúčastnených. Výnimkou nebola ani tohtoročná dvojdňová Extreme Tech Talks konferencia, ktorá sa uskutočnila v Rige na konci mája. Zúčastnil sa jej aj Pre-sales Consultant Peter Majerčák.

Živelný domino efekt  

Stretlo sa viac ako 120 partnerov a distribútorov Extreme Networks, ktorí pricestovali zo strednej a východnej Európy, ale aj zo severských krajín, z Izraela, Turecka či Ruska. TOP spíkrom bol Adam Minowski, Pre-sales Engineer CEE Extreme Networks, ktorý predstavil technológiu Fabric Connect. Zaujal aj Emre Kurtman, senior SE, ktorý mal dve prednášky, a to o „Fabric Provisioning od XMC“ a „Guest and IoT Manager“, pričom obidve sa zameriavali na silu riadiacej platformy vlajkovej lode – Extreme Management Center.

„Najzábavnejší moment bol počas prezentácie Guest and IoT Manager, keď som ukazoval funkčnosť riešenia ,Outlook Plugin‘ a pri názornej ukážke som vybral ľudí z publika (a Peter bol jeden z nich :)). Nie je to len o nudnom prednášaní nejakého obsahu, ktorý sa dá získať aj prostredníctvom webinárov alebo štúdia odbornej literatúry. Ide o to byť čo najaktívnejší, aby sme riešenia skutočne ukázali a zároveň sa pri nich bavili,“ hovorí Emre Kurtman.

„Celé podujatie prebiehalo teambuildingovou a hravou formou. Cieľom bolo, aby sme sa všetci spoznali, zdieľali informácie a svoje skúsenosti s technológiami od Extreme Networks a nadviazali vzťah, z ktorého môžeme čerpať aj do budúcna. Boli sme rozdelení do dvanástich tímov. V každom boli štyria až piati členovia. Museli sme komunikovať nielen v rámci tímu, ale aj s ostatnými, ktorí boli pred nami a za nami, aby sme sa kontinuálne napojili na efekt domina. Každý tím mal určený jeden živel, ktorý do domina musel zapojiť. Vymyslieť a zreťaziť domino efekt s ohňom, vodou alebo vzduchom bol skutočný oriešok. Cieľom bolo aj motivovať ľudí, aby sa zapojili do programu Extreme heroes, čo je program, v ktorom môžeš získať titul ,hrdinu‘, ak máš za sebou už niekoľko certifikátov,“ hovorí Peter Maječák. 

Umelá inteligencia vs. ľudský mozog 

Čerešničkou na torte bola prednáška o nástupe AI (Atificial Intelliegnece) do siete v rámci Extreme Security Analytics.

Súčasťou vlajkovej lode spoločnosti Extreme Networks, produktu Extreme Management Center, bola prezentácia funkcie Security Analytics, ktorá dokáže zo siete získať analytické informácie a informácie o správaní všetkých zariadení. Kombinuje behaviorálnu analytiku s kontrolou a riadením celej siete. Aktuálne je to beta funkcia a v lete by to malo vyjsť v novej verzii manažmentu 8.3. Funkcia bude dostupná pre všetkých zákazníkov, ktorí majú Extreme Management Center vo verzii Advanced. Aktuálne majú zákazníci možnosť si túto funkciu zapnúť a participovať ako beta testeri na celom projekte, ktorý v sebe Security Analytics zahŕňa.“  

V súčasnosti máme výrobcov, ktorí poskytujú sieťovú analytiku a detegujú anomálie, dokonca máme výrobcov, ktorí ponúkajú veľmi zjednodušenú behaviorálnu analytiku. U žiadneho z nich sa však nedá hovoriť o umelej inteligencii. Exterme Networks si nechal patentovať iný prístup. Vytvorí akúsi knihu, kde je popísané chovanie každého zariadenia v sieti. Kniha sa neustále dopĺňa, čiže sa permanentne učí. Celá sieť tak po čase dokáže sama reagovať na nové situácie, napríklad aj tým, že zariadenie úplne odpojí od siete bez nutnosti ľudského zásahu. Nie je to len na základe informácií, s kým dané zariadenie komunikuje alebo aké veľké dáta prenáša. Dokáže sa pozerať aj na chovanie ostatných IP adries (kníh popisujúcich chovanie podobných zariadení) v sieti. 

Magická škatuľka pre milióny užívateľov a.k.a. Magic Border Box 

Ďalšou zaujímavou prednáškou bolo predstavenie Magic Border Boxu-u, zariadenia určeného do veľkých kongresových hál, hotelov, rezortov, kde sa môžu usporadúvať väčšie eventy a  prístup na internet sa tu dokáže monetizovať veľmi jednoduchou formou.  

Žijeme v dobe, v ktorej sa kvalita wifi signálu a prístupu na internet stali jedným z kľúčových hodnotiacich kritérií pri výbere hotela, kongresového centra alebo kaviarne. 

„Magic Border Box dokáže urobiť provisioning tisícov a tisícov L2, L3 segmentov pre nespočetné množstvo zákazníkov na pár klikov. Krása spočíva v tom, že každý klient – užívateľ wifi – má vlastné, izolované sieťové prostredie. Mimoriadne to zvyšuje pohodlie, ale hlavne bezpečnosť. Nie je možné napadnúť iné zariadenia, pretože sú na oddelenom segmente. Ak klient žiada o rýchlejšie pripojenie alebo nelimitované dátové pripojenie, tak si jednoducho zaplatí a Magic Border Box mu ho poskytne.“

Spomedzi ďalších inšpirujúcich prednášok zaujalo predstavenie nových Access Pointov podporujúcich standard Wi-Fi 6 alebo oficiálne predstavenie konfiguračného prístroja IRIS, kde si môžu distribútori jednoducho vytvoriť konfigurácie, vizualizovať ich a jednoducho vyexportovať. Je to ďalší dokaz, ako si Extreme Networks váži čas svojich partnerov, pretože im týmto neuveriteľne uľahčil prácu a vlastne ušetril aj peniaze.  

„Konferencia Extreme Tech Talks ukázala, že komunita Extreme Networks v regióne EMEA sa neustále rozrastá a posilňuje. Je z toho cítiť obrovskú kvalitu a pokrok. Teším sa na ďalší ročník,“ uzatvára náš Peťo.