Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Andrej Kavický: Z pohľadu ukladania dát by sa firmy mali pozerať aspoň 10 rokov dopredu. Na Slovensku je v ponuke vhodných riešení málo

| ,

Väčšina firiem si plne uvedomuje, že ich dáta sú kľúčovým podnikovým aktívom. Prísť o ne znamená privodiť si vážne technické a ekonomické problémy. Množstvo a rýchlosť požadovaných dát rastú z roka na rok exponenciálne. Je to nezastaviteľný proces, a preto treba zákazníkom prinášať riešenia, ktoré sú pre nich vhodné. Čo dokáže riešenie od Pure Storage a prečo sa považuje za najvhodnejšie na trhu? Na túto tému sme sa rozprávali s Andrejom Kavickým, Country Managerom z IT spoločnosti IXPERTA, s. r. o., kde pôsobí už viac ako 16 rokov.

Andrej, s akými najčastejšími chybami sa stretávate u svojich zákazníkov v oblasti dát?

Ja vnímam dva rozličné pohľady. Prvý je príliš konzervatívny a ten druhý zase príliš pokrokový. V prvom prípade spoločnosti používajú ešte staršie diskové polia, ale keď už je očividné, že táto technológia je zastaralá, sú nútené ju inovovať na flashové polia.

Druhý pohľad sa zase týka odvážlivcov, ktorí si povedia, že si chcú všetko ukladať len do cloudu, čo je zase opačný extrém. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako dobrý nápad, ale veľakrát tam nezvážia všetky dôsledky. Ak zmigrujú všetky svoje dáta do cloudu, neskôr môžu zistiť, že im tam niečo nefunguje – či už z pohľadu bezpečnosti, alebo po čase sa im začne javiť, že finančný model nie je dobrý. Cesta späť je potom viac-menej nemožná, respektíve veľmi ťažká.

Ako ste prišli s Pure Storage do kontaktu a začali s nimi spolupracovať?

S Pure Storage sme sa stretli 4 roky dozadu. Natrafili sme v Čechách na jednu menšiu spoločnosť, ktorá mala pomerne hlboké know-how a bola jediným partnerom pre Českú a Slovenskú republiku pre Pure Storage. Bola to taká svadba z rozumu, pri ktorej sme okamžite vnímali všetky výhody, ktoré ponúka. Verili sme, že táto technológia má veľký potenciál, ktorý potrebuje väčšiu obchodnú silu Náš obchodný tím ju začal prezentovať ako jednu z TOP technológií, ktorú chceme ponúkať. Produkt sme chceli propagovať intenzívnejšie a zapojili sme do toho silu celej našej firmy, ktorá má približne 200 ľudí.

Ktoré kľúčové výhody by ste na Pure Storage vyzdvihli?

Jedno z prvých je určite transparentné financovanie. Volá sa to “Pure’s Evergreen program”. Vie poskytnúť flat rate, čo znamená, že sa dohodnete na nejakej základnej cene úložiska. Zákazník k tomu často potrebuje nejaký support a Pure Storage je schopný tento support za nezmenených podmienok dodávať tak dlho, ako chcete.

Povedzme, že 10 rokov to bude stáť určitú čiastku. Za tento čas budeme flashové pole udržiavať v aktuálnej verzii, budeme meniť radiče, budeme storage vymieňať stále za nový aj za predpokladu, že by sa musel celý vymeniť. Zákazník má vždy aktuálnu verziu či už hardvéru alebo softvéru. S Pure Storage sme schopní urobiť aktualizáciu za chodu bez nežiaduceho výpadku.

Ďalšou výhodou je žiadne skryté licencovanie. To znamená, že si na začiatku od Pure Storage kupujete flashové pole vrátane softvéru ako jeden veľký balík a neskôr vás neprekvapí žiadne ďalšie skryté licencie. Máte jednoducho všetko, čo pole ponúka – či už teraz alebo kedykoľvek neskôr, keď výrobca uvoľní nové funkcionality. Do toho všetkého budete mať vždy aktuálnu verziu flashového poľa, ktorú si môžete kontrolovať aj priamo v mobilnej aplikácii.

A ako je to s reportovaním?

Pure Storage má veľmi proaktívny monitoring všetkých svojich flashových polí. Každých 30 sekúnd sa odosielajú z neho do centra všetky diagnostické nformácie. Vyhodnocuje ich umelá inteligencia a aj predikuje, čo sa môže stať. V prípade, že hrozí výpadok, technici reagujú skôr, ako sa to u zákazníka vôbec môže prejaviť. Dokonca sa stávali situácie, keď technik u lokálneho partnera zazvonil a informoval ho, že mu hrozí porucha. Problém sa vyrieši ešte skôr, ako sa vôbec stane.

Aké sú feedbacky IT tímov, ktoré s tým pracujú?

Existuje zaujímavý názor, že najlepší systém je taký, o ktorom nič neviem, takže viem, že funguje. Správcovia systémov potrebujú bezproblémový manažment pre zmeny na flashovom poli a pri konfigurácii. Na ten máme veľmi dobré referencie. Pure Storage sa veľmi rád pýši tým, že celý ich inštalačný manuál pozostáva z príkazov, ktoré sa zmestia na manuál veľkosti vizitky. Feedback je vždy pozitívny.

A čo komunikácia s Pure Storage? Komunikujú zákazníci priamo s nimi?

Závisí od zákazníka. Je tam možnosť komunikovať priamo s nimi. My však poskytujeme na Slovensku a v Čechách support, ktorý je relevantný ako od samotného výrobcu.

Andrej Kavický, Country Manager, IXPERTA

Ako vidíte budúcnosť v tomto odvetví? Na čo by si mali firmy dávať pozor?

Je potrebné, aby sa firmy zamysleli nad efektivitou prostriedkov, ktoré do toho vložia. Je potrebné byť extrémne flexibilný a hľadať výrobcu, ktorý vám dokáže na potrebu flexibility odpovedať.

Ja dnes subjektívne vnímam, že sa firmy štandardne málo pozerajú dopredu. Z pohľadu úložísk je dobré pozerať sa až 10 rokov vpred. Je málo výrobcov, ktorí na toto dokážu odpovedať. Pure Storage vie garantovať cenu za terabajt na veľmi dlhé obdobie  a zároveň udržiavať svoje zariadenia aktuálne. Takže dnes je pri hľadaní vhodného úložiska nutné hľadieť čo najviac do budúcnosti, aby sme nemuseli každé 2-3 roky znova hľadať partnera, ktorý by nám pomohol vyriešiť nejaký problém.

O spoločnosti IXPERTA

Spoločnosť IXPERTA pôsobí na trhu informačných a komunikačných technológií už takmer 28 rokov. Vytvárajú IT riešenia šité firmám na mieru. Zvládnu prepojiť inak nezlučiteľné systémy, vytvoria softvér presne podľa potrieb zákazníka, poradia si s IT bezpečnosťou aj infraštruktúrou, projektovým riadením i podnikovú komunikáciou. Medzi ich klientov patrí napríklad Správa pražského hradu,  viacero energetických spoločností na Slovensku a rada ďalších renomovaných spoločností po celom svete. Svoju budúcnosť vidia vo svete inovácií, najmä v oblasti autonómnej dopravy, IoT systémoch a umelej inteligencii. Prinášajú na trh vlastné unikátne systémy, pomocou ktorých možno napríklad riešiť efektívnosť kontaktných centier či bezpečnosť a komfort transportu ľudí a nákladu. Spoločnosť IXPERTA pôsobí okrem Česka a  Slovenska aj v iných krajinách Európy, Ázii a Severnej Amerike.