Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Bankové malvéry sú na vzostupe. Počet napadnutých používateľov podľa prieskumu vzrástol

|

Počet používateľov napadnutých bankovým malvérom QakBot vzrástol počas prvých siedmich mesiacov tohto roka o 65 % oproti vlaňajšku. Celosvetovo zasiahol viac než 17 000 používateľov. 

Malvér QakBot je mimoriadne silný bankový trójsky kôň. Tie zvyčajne po úspešnom infikovaní počítača umožnia kyberzločincom ukradnúť peniaze z online bankových účtov obete, ako aj z jej elektronických peňaženiek. Spomínaný druh malvéru QakBot je známy od roku 2007, odvtedy však zosilnel a je považovaný za jeden z najnebezpečnejších bankových malvérov.

Popri klasických funkciách, ktoré bankové malvéry majú – zaznamenávanie stlačených klávesov, krádež súborov cookies, hesiel či prihlasovacích údajov – obsahujú novšie verzie QakBot aj funkcie a techniky, ktoré mu umožňujú zistiť, či beží vo virtuálnom prostredí. Vtedy môže zastaviť podozrivé aktivity alebo úplne prestať fungovať, aby ho neodhalili. Ďalšou jeho neobvyklou funkciou je aj schopnosť kradnúť e-maily z napadnutého zariadenia.

„Tento malvér neustále dostáva aktualizácie a útočníci, ktorí za ním stoja, mu neustále pridávajú nové schopnosti a aktualizujú jeho moduly s cieľom maximalizovať príjmy, pričom kradnú aj ďalšie informácie,” vysvetlili experti. V minulosti sa tento bankový malvér šíril cez botnet s názvom Emotet, ktorý je však už znefunkčnený.

Na ochranu voči finančným hrozbám, ako sú bankové malvéry, experti odporúčajú neklikať na odkazy zo spamových správ a ani neotvárať dokumenty, ktoré v nich prichádzajú. Odborníci radia tiež používať online bankovníctvo s viacfaktorovou autentifikáciou.

ZDROJ: ekonomika.sme.sk