Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Firma z New Yorku prišla pre pomstu bývalej zamestnankyne o desaťtisíce citlivých súborov

|

Tridsaťpäťročná Newyorčanka sa na súde priznala k trestnému činu neoprávneného prístupu do počítača svojho bývalého zamestnávateľa, z ktorého zmazala viac ako 21 GB citlivých dát. Teraz jej za to hrozí trest odňatia slobody až do 10 rokov a finančná pokuta.

Páchateľkou bola Juliana Barilová, ktorá si počas pandémie Covid-19 privyrábala z home-officu v nemenovanej družstevnej záložni z New Yorku. Po tom, čo ju však v máji za neznámych okolností prepustili z práce, rozhodla sa, že sa svojim bývalým kolegom pomstí.

Barilová sa dva dni po vyhadzove prihlásila cez svoj stále funkčný účet na server firmy. Zámerne si na ňom vyhliadla zdieľaný disk, na ktorom sa nachádzali údaje zákazníkov a žiadosti o pôžičky. Spolu s anti-ransomvérovým softvérom od spoločnosti Cynet, ktorý sa nachádzal v zložke „DON’T DELETE“ (nemazať!), sa ich rozhodla odstrániť.

Podľa súdneho spisu zmazala Barilová celkovo 20-tisíc súborov a 3,5-tisíc adresárov. So svojim počinom sa následne pochválila svojmu známemu. Incident doposiaľ stál poškodenú spoločnosť 10 000 dolárov (cca 8 400 eur). Zo spisu však tiež vyplýva, že riziku sa dalo predísť, pokiaľ by externá IT firma poverená správou systémov zablokovala účet Barilovej hneď, keď bola o to požiadaná.

ZDROJ: zive.aktuality.sk