Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Najväčšiu nemocnicu v Ríme napadol ransomvér

|

Nemocnicu svätého Jána v Ríme zasiahol tento týždeň ransomvérový útok, ktorý vyradil všetky počítačové a VoIP komunikačné systémy z prevádzky. Postihol tiež priľahlé zariadenia v tomto najväčšom zdravotníckom komplexe hlavného mesta Talianska. Personál zatiaľ funguje len za pomoci pera a papiera. Incident spôsobil, že sa zdravotníci nemôžu dostať k lekárskym záznamom pacientov, elektronicky spisovať správy z vyšetrení, žiadať o laboratórne testy a ani s istotou zistiť, koľko ľudí je aktuálne na pohotovosti. Nefunguje ani e-mail či registračný portál na očkovanie.

„Všetko prepisujeme ručne na listy papiera – krvné testy, žiadosti o transfúziu alebo operačnú sálu. Sme v mori problémov,“ opísali situáciu zdroje z nemocnice, podľa ktorých to len dokazuje, akí sú bezbranní voči kybernetickým hrozbám. Komunikácia medzi personálom prebieha zatiaľ prostredníctvom súkromných telefónov a WhatsAppu.

Doposiaľ nie je známe, aký ransomvér bol v prípade Nemocnice svätého Jána v Ríme použitý. Nevedno ani výšku výkupného alebo to, či unikli nejaké dáta. Za posledné dva mesiace však ide o minimálne štvrtý útok proti poskytovateľovi zdravotníckych služieb. Ešte v auguste sa s útokmi proti nemocniciam pochválili na svojich weboch hackeri z ransomvérových skupín Hive a Vice Society.

Prvá menovaná napadla zdravotnícke stredisko Missouri Delta Medical Center v mestečku Sikeston, ktorému údajne odcudzila viac ako 400 GB dát. Únik údajne obsahuje osobné údaje zdravotníkov, lekárske záznamy pacientov či finančné údaje spoločnosti. Útočníci medzičasom zverejnili desať gigabajtov z nich.

Vice Society zas vyčíňala v Los Angeles, kde napadla Barlowovu nemocnicu, ktorá lieči ľudí s dlhodobými respiračnými problémami, a Nemocničné centrum vo francúzskom Arlens. Aj v týchto prípadoch útočníci zverejnili časť ukradnutých dát.

ZDROJ: zive.aktuality.sk