Nemecký región vyhlásil po kybernetickom útoku katastrofu

|

Okres Anhalt-Bitterfeld vo východonemeckej spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko uviedol, že sa stal obeťou kybernetického útoku a formálne vyhlásil katastrofu po tom, čo sa do jeho počítačových systémov infiltrovali hackeri. Vyhlásenie stavu katastrofy mu tak dáva prístup k federálnej pomoci na pomoc občanom, obnovu systémov a nájdenie páchateľov.

Miestni úradníci tvrdia, že k útoku došlo v utorok 6. júla a že okres bude pravdepodobne nútený zostať v režime offline najmenej týždeň, čo mu neumožňuje vyplácať sociálne dávky príjemcom, ani financovať mládežnícke programy.

“Tento útok má priamy vplyv na všetky služby okresu,” uviedli v piatok predstavitelia okresu so 158 000 obyvateľmi. V sobotu hovorca okresu pre tlačovú agentúru Reuters uviedol: „Sme takmer úplne paralyzovaní.“

Predstavitelia okresu sa nezmienili o totožnosti osôb, ktoré stoja za útokom, ani o tom, či bolo požadované výkupné. Podľa úradov bolo pri útoku zasiahnutých niekoľko serverov a okres okamžite odstavil kritické systémy, aby zabránil ďalšiemu úniku údajov.

ZDROJ: dw.com