Pokročilé hrozby sa každým okamihom zdokonaľujú

|

Podľa najnovšej správy agentúry Forrester sa 53 % lídrov v oblasti podnikovej bezpečnosti vyjadrilo, že najväčšiu výzvu, ktorej ich spoločnosti čelia, predstavuje rýchly pokrok kybernetických hrozieb.

Ako rýchlo môžete prísť o všetko 

Prípady, kedy sa nepodarí odhaliť, ako sa podozrivá aktivita dostala dovnútra infraštruktúry, sa kopia aj na Slovensku. Kybernetickí útočníci majú pred spoločnosťami obrovský náskok. Napadnúť ich môžu v priebehu pár minúts vysokým percentom úspešnosti. Exfiltrácia údajov prebehne za maximálne pár dní. Zarážajúce je, že celkové odhaľovanie sa môže natiahnuť na viaceré týždne.

(Zdroj: Verizion report)

Úsvit novej doby pre ťažbu kryptomeny

Začiatky malvéru na ťažbu kryptomeny siahajú do roku 2011, ale prudký vzostup sa zaznamenal až záverom roka 2017. V roku 2018 tento malvér naďalej rastie v súvislosti s explóziou kryptomenovej ekonomiky. Z tohto dôvodu sa na cryptojacking upriamili mnohí kybernetickí zločinci.

Aj menšie spoločnosti sú ohrozené

Malé podniky majú nízku úroveň bezpečnosti v porovnaní s väčšími podnikmi, najmä pre vysoké náklady a zložitosť. Kybernetické hrozby sa však čoraz viac týkajú menších organizácií. Podľa analýzy bezpečnostných útokov spoločnosti Verizon menšie podniky reprezentujú až 58 % prípadov, kedy došlo k odcudzeniu dát.

(Zdroj: Verizon 2018 Data Breach Investigations Report)

„Som vlastníčkou reklamnej agentúry. Veľkosťou a aj obratom sa radíme medzi menšie spoločnosti. Napriek tomu sme boli zaujímaví pre kybernetických útočníkov a náš interný systém napadol ransomvér. Neostávalo nám nič iné, len zaplatiť výkupné,“ Ing. Miriam Ištóková, CEO Doublesmart, s. r. o.

Najväčšie kybernetické útoky na Slovensku či v Českej republike 

Za najväčší kybernetický incident v roku 2017 sa považuje útok na český Mall.cz, pri ktorom sa black-hat hekerom podarilo odcudziť 766 421 hesiel v čitateľnej podobe, 735 956 unikátnych e-mailových adries a obdobný počet telefónnych čísel. 

(Zdroj: Najväčšie prešľapy v oblasti IT bezpečnosti v roku 2017, https://hacktrophy.com/naj-preslapy-it-bezpecnosti-2017/)

Webové aplikácie sú atraktívny cieľ

Podľa inštitúcie Verizon vyše 48% narušení bezpečnosti dát v roku 2018 vzniklo priamym následkom hekerských útokov cielených na webové aplikácie. Webové aplikácie predstavujú pre hekerov atraktívny cieľ, lebo veľakrát ide o verejné aplikácie, ktoré vyžadujú otvorenosť voči internetu, aby stimulovali elektronické obchodovanie a biznis. Hlavným úložiskom citlivých informácií, ako napríklad čísla kreditných kariet, osobne identifikovateľné informácie (PII) a dôverné informácie, na ktoré sa vzťahuje duševné vlastníctvo, sú back-end databázy pripojené na webové aplikácie.

(Zdroj: “Správa z prešetrovania narušení bezpečnosti dát z roku 2018”, Verizon, 10. 4. 2018)

Vložiť komentár