Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Pozor na platbu colných poplatkov pri nákupe z Číny. Môže ísť o podvod

|

Podvodná e-mailová kampaň, pri ktorej sa internetoví zlodeji snažia vylákať z obete peniaze za údajne doručovanú zásielku, aj po roku stále pokračuje. Priebežne sa mierne mení jej forma, no princíp ostáva rovnaký. Podvodníci potenciálnu obeť v mene Slovenskej pošty informujú, že na ceste k nej je balík, no vopred zaň treba uhradiť malú sumu v jednotkách eur.

Aktuálna verzia podvodu, ktorá sa šíri aj v týchto dňoch, je pritom o niečo nebezpečnejšia. Jednak vzhľadom nepúta podozrenie, no najmä môže nachytať nepozorných zákazníkov čínskych e-shopov. Správa v e-maile potenciálnu obeť upozorňuje, že jej zásielku ešte Slovenská pošta neodoslala, nakoľko za ňu nebolo uhradené clo.

Od 1. júla sa pritom menili podmienky pre zásielky (nielen) z Číny a všetky balíky po novom musia prejsť colným konaním. Nepozorný nakupujúci tak môže nadobudnúť mylný dojem, že ide o jeho nedávnu objednávku z čínskeho e-shopu a s ňou spojené colné poplatky.

Z pohľadu podvodníkov zrejme nejde o zámer, ale len o zhodu náhod pri tejto konkrétnej formulácii ich podvodného e-mailu. Spomínaná úprava podmienok pri nakupovaní totiž nepriniesla zmeny pri platení cla. Tie sa týkajú len platenia DPH.

ZDROJ: zive.aktuality.sk