Prvý kurátorský online portál venovaný IT témam. Sú za ním dve mladé Slovenky

|

Od októbra na Slovensku funguje prvý kurátorský portál s novinkami zo sveta IT s názvom ITshare. Čo to vlastne kurátorská platforma je a prečo je dôležitá v súvislosti s témami z oblasti IT, nám vysvetlila Naďa Bogdányi, Head of Marketing Department spoločnosti Veracomp Slovakia, VAD distribútora IT riešení.

Ako vznikla táto myšlienka?

ITshare je myšlienka, ktorá mi vírila hlavou veľmi dlho. Išlo len o to, ako ju uchopiť, aby prinášala čitateľom pridanú hodnotu. Prvotný nápad bol nerealizovať ju len formou bežného blogu, čo sa nám nakoniec aj podarilo. Sledovala som rôzne portály, pýtala sa našich partnerov či zákazníkov, čo ich v online svete zaujíma. Podľa toho tvoríme obsah. Začiatkom leta sme začali spoluprácu s Baškou Přidalovou, našou PR špecialistkou, ktorá sa do projektu pustila so mnou. Zapojili sme aj našich partnerov, aby sme ich mohli ešte viac podporiť. Budú prezentovaní formou „use casies“ ohľadom rôznych nasadení technológií. Mám obrovskú radosť, že sa moja predstava premenila na realitu.

Baška Přidalová a Naďa Bogdányi, zakladateľky ITshare

Ako vlastne kurátorská platforma funguje?

V skratke kurátorská platforma funguje tak, že prostredníctvom „kurátorov“ (my a IT odborníci) vyberieme z relevantných zdrojov tie najpodstatnejšie informácie zo sveta IT a zdieľame ich obsah na našom portáli. Čerpáme nielen zo slovenských zdrojov, ale hlavne zo zahraničných, na ktorých často nachádzame informácie, ktoré k nám ešte neprišli. Formou printscreenu vždy uvádzame zdroj, odkiaľ sme čerpali, na ktorý keď si čitateľ klikne, presunie sa na pôvodný článok. Uverejňovať budeme aj články, ktoré vznikli v našej redakcii, teda sú od našich IT špecialistov, s ktorými spolupracujeme.

Čo je cieľom ITshare? Pre koho je primárne určený?

Keďže pracujem v oblasti IT už dlhšie, viem, že aj v je neustále niečo nové a človek nemôže zaspať na vavrínoch. Pri toľkých informáciách je však ťažké nájsť tie najrelevantnejšie a vyznať sa, čo je skutočne podstatné a na čo upriamiť pozornosť. Stretávame sa s tým dennodenne. Firmy prichádzajú o svoje citlivé údaje a v najhorších prípadoch musia formou výkupného hackerom zaplatiť nemalú finančnú čiastku. ITshare je teda venovaný širokej verejnosti, kdeže nikto, či už firma, alebo jednotlivec, si nemôže a nechce dovoliť byť svedkom takýchto prípadov.

Špecifickým prípadom sú malé a stredné podniky, ktoré sú pre hackerov čoraz častejším cieľom.Ešte stále sa stretávame s tým, že aj v dnešnej dobe si spoločnosti zapisujú svoje heslá do excelovských tabuliek alebo majú len základný bezpečnostný prvok – antivírus.

Nechceme zdieľať len základné informácie, ale aj rôzne výskumy kybernetických útokov ako napríklad známy Stuxnet v Iráne, ktorý stále patrí medzi najzaujímavejšie prípady. Tento malvér vyvinuli v USA a Izraeli s cieľom zlepšiť jadrový program v elektrárni Natanz v Iráne. Po zistení kybernetickej zbrane iránske úrady zatkli a pravdepodobne popravili niekoľko pracovníkov elektrárne.

Tieto informácie „behind the scenes“ sme odhalili aj v našom článku na ITshare. Zaoberať sa budeme aj novými kybernetickými útokmi cez falošné aplikácie v mobilných zariadeniach alebo príkladmi šetrenia nákladov formou automatizácie, či už ide o open source riešenia alebo IT bezpečnosť.  Budeme sa venovať všetkými sektormi od finance, healthcare či utility.

Slovenské médiá až na pár výnimiek nevenujú tejto téme veľkú pozornosť a práve preto chceme prispieť k šíreniu tejto osvety. Berieme to za akési naše poslanie. 🙂

Spoločnosti však majú svojich IT špecialistov. Prečo nedostávajú informácie od nich? Oni predsa musia mať neustály prístup k IT novinkám.

Podľa ÚPVII chýba v súčasnosti na Slovensku 13 000 IT špecialistov a je predpoklad, že stav sa bude naďalej zhoršovať. Firmám chýbajú dobre vyškolení IT špecialisti, s čím súvisí aj nízke povedomie o dôležitosti kyberbezpečnosti či uľahčenie práce formou open source technológii.

Ako som spomínala, v malých a stredných firmách je situácia ešte zložitejšia. U nich niekedy IT špecialisti vôbec ani nefigurujú a IT otázky sú teda často na pleciach len jedného pracovníka.

Budúcnosť je o rastúcej digitalizácii a automatizácii, čomu prislúcha väčšia IT bezpečnosť a šetrenie času formou open source technológií, ktorým by mali všetky firmy venovať zásadnú pozornosť.

Aké sú ďalšie plány ITshare do budúcnosti?

Ciele máme jasne zadefinované v našej stratégii. Určite budeme navštevovanosť a odozvu na články merať a vyhodnocovať, no okrem týchto marketingových cieľov je primárnou myšlienkou priniesť relevantný IT obsah, aby čitatelia vedeli o dôležitosti kybernetickej bezpečnosti a open source riešení a zjednodušili si tak život a najmä ušetrili.

Do budúcna plánujeme zdieľať obsah aj pre technicky náročnejších ľudí, teda pre technikov, IT bezpečnostných pracovníkov a rôznych vývojárov. Chystá sa aj sekcia legislatíva v IT, ale o nej ešte nechceme rozprávať. 🙂