Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Rast kybernetického zločinu v prvom polroku ohromil.

|

Nárast ransomvéru a útokov na IoT, pokles malvéru a spoločná koordinácia európskych štátov v boji proti kyberzločincom. Aj to sú výsledky polročnej aktualizácie výročnej správy o kybernetickom zločine pre rok 2021 od spoločnosti SonicWall.

Vydieračský softvér ide ako tornádo

Výskumný tím SonicWall Capture Labs zaznamenal v prvom polroku 304,7 milióna ransomvérových útokov, v júni dokonca rekordných 78,4 milióna pokusov za mesiac. Výročná správa založená na monitoringu sietí a zariadení varuje, že problém s ransomvérom sa naďalej zhoršuje, a medziročný rast o viac ako 150 % to potvrdzuje.

Najčastejším cieľom útokov za prvých šesť mesiacov roku 2021 sú vlády a štátne inštitúcie, ktoré zaznamenali trikrát viac útokov ako minulý rok. Vládne ciele čelia každý mesiac omnoho väčšiemu počtu útokov ako takmer všetky ostatné odvetvia. Alarmujúce nárasty počtov útokov zaznamenalo aj školstvo s nárastom o 615 % a zdravotnícke organizácie s nárastom o 594 %.

Zariadenia IoT sú lákavý cieľ

Počet zariadení pripojených do internetu sa dnes odhaduje na 13,8 miliardy. V prvej polovici roku 2021 zaznamenali výskumníci 32,2 milióna pokusov o malvérový útok na IoT zariadenia, čo je medziročný nárast o 59 %. Podľa špecializovaného portálu IoT Analytics sa má počet pripojených zariadení do roku 2025 zvýšiť až na takmer 31 miliárd, čo znamená priemerne štyri IoT zariadenia na jedného obyvateľa planéty.

Jedna lepšia správa medzi zlými

Malvér dosiahol v roku 2020 šesťročné minimum, ale aj tak je počet 5,6 miliardy pokusov o útok ohurujúci. V prvom polroku 2021 bolo zaznamenaných 2,5 miliardy pokusov o útok, čo je pokles o 22 %. Celkový objem ovplyvňuje pokles malvéru šíreného naslepo, no kompenzujú to sofistikované útoky.

„Menej škodlivého softvéru nie je to isté ako menej počítačovej kriminality,“ opäť trefne komentuje správa. Upúšťa sa od tradičných útokov v štýle gangstrov minulého storočia „spray-and-pray“ v prospech špecializovaných, sofistikovaných a adresných útokov, schopných oveľa viac zarobiť a zanechať oveľa väčšiu škodu. Nižší počet útokov dopĺňa ďalšie varovanie výskumníkov, že v roku 2021 pribudol počet malvérových hrozieb v kategórii „never-before-seen“.

Európa spája sily

Európu potrápil v prvom polroku 234-percentný nárast objemu ransomvéru, zatiaľ čo v Severnej Amerike narástol o 180 %. V európskych krajinách malvér stúpal prudko najmä v Nemecku, ktoré zaznamenalo 150,4 milióna pokusov o útok, čo predstavuje medziročný nárast o 465 %.

Európska komisia preto urýchľuje vytvorenie kybernetickej jednotky Joint Cyber Unit. Jej úlohou bude riešiť rastúci počet závažných kybernetických bezpečnostných incidentov ovplyvňujúcich verejné služby, podniky aj občanov Únie. Komisia vidí problém najmä v tom, že civilná oblasť, bezpečnostné agentúry, silové zložky, legislatíva, diplomacia, kybernetická obrana aj súkromný sektor často konajú bez spoločnej koordinácie a synergie.

Spoločná kybernetická jednotka má byť platformou na zabezpečenie koordinovanej reakcie EÚ na incidenty a krízy, ako aj na poskytovanie pomoci pri zotavovaní sa z kybernetických útokov. Cieľom je, aby jednotka prešla do operačnej fázy najneskôr do 30. júna 2022 a jej úplné zriadenie je plánované o rok neskôr. 

ZDROJ: alison-group.sk