Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Slovenské firmy sa najviac obávajú phishingu a ransomvéru

|

Väčšina slovenských podnikov považuje za najväčší problém v kybernetickom priestore počas najbližších 12 mesiacov phishingové útoky. Okolo 46 % respondentov sa tiež obáva útoku ransomvérom. Vyplýva to z prieskumu spoločností Flowmon, Kemp Company, Synapsa Networks, SecTec a Qubit Security.

Do prieskumu sa zapojilo viac než 100 respondentov z viacerých odvetví ekonomiky i verejnej správy. Pri konkrétnych rizikách, ktoré vyvolávajú obavy firiem, pritom došlo oproti vlaňajšku k zmenám. Minulý rok označilo ransomvér za najaktuálnejšiu hrozbu 19 % firiem a phishing zhruba 30 % respondentov.

Ako vysvetlili spoločnosti, phishing ako formu sociálneho inžinierstva zvyknú útočníci často využívať na rozšírenie škodlivého kódu slúžiaceho na vydieranie, čiže práve ransomvéru. S jeho pomocou sa následne snažia zablokovať obetiam prístup k dátam, pričom za ich opätovné sprístupnenie a prípadne aj nezverejnenie žiadajú výkupné.

„V súlade s rastúcimi obavami o únik či stratu dát, o odstavenie alebo obmedzenie dostupnosti služieb či o poškodenie reputácie, mieni väčšina slovenských organizácií výdavky na informačnú a kybernetickú bezpečnosť navýšiť,” okomentovali autori prieskumu a vyčíslili, že necelá polovica (47 %) firiem chce rozpočet zvýšiť do desať percent a vyše štvrtina (27 %) viac ako o desatinu. Pokles predpokladajú iba štyri percentá respondentov a stagnáciu 22 %.

ZDROJ: zive.aktuality.sk