Na lepšiu verziu ITShare.sk sa môžete tešiť už čoskoro. Pracujeme na nej.Tím Veracomp Slovakia

Top lídri z oblasti zdravotníctva sa vyjadrujú v prospech AI

|

Využívanie umelej inteligencie (AI) v odvetví zdravotníctva rýchlo expanduje a využíva sa na zlepšenie presnosti, efektívnosti a pracovného toku. Nemocničné systémy, lekári, dátoví vedci a lídri z oblasti IT a informatiky spájajú svoje sily s odvetvím s cieľom aplikovať AI a strojové učenie na niektoré z najťažšie riešiteľných problémov v zdravotníctve. Napríklad zobrazovanie pomocou AI predstavuje veľmi účinnú príležitosť na urýchlenie identifikácie a aplikácie personalizovaných ošetrení spôsobmi, ktoré sú často menej invazívne, rýchlejšie a potenciálne nákladovo efektívnejšie.

Spoločnosť Pure Storage sa spojila s AI in Healthcare a spoločne uskutočnili prieskum, ktorého sa zúčastnilo 1238 lídrov z oblasti zdravotníctva. Jeho cieľom bolo odhaliť, čo títo lídri v súčasnosti považujú za najvyššie priority a výzvy pokiaľ ide o AI. Úspech AI začína líderstvom, víziou a investíciami a súdiac podľa výsledkov prieskumu majú lídri z tejto oblasti k dispozícii všetky tri.


Zo správy vyplýva, ako sa AI využíva pri riešení niektorých najzávažnejších problémov zdravotnej starostlivosti – zisťovanie krvácania do mozgu pri CT monitoringu, kvantifikácia kalcifikácií koronárnych tepien v röntgenových lúčoch a rozpoznávanie vzorcov v kódovaní na uľahčenie okamžitej platby – a ponúka jedinečnú perspektívu, ktorá pokrýva jednak biznis a jednak technológiu.

Čo sme sa ešte dozvedeli? Správa obsahuje sedem hlavných zistení:

• Iniciatíva využitia AI prichádza najmä zo strany top manažérov z oblasti zdravotníctva. 40%  respondentov prieskumu tvrdí, že ich stratégia prichádza zhora smerom nadol. CIO sú tými manažérmi, ktorí najčastejšie spravujú AI v zdravotníckych podnikoch (27 percent).

• AI sa presunula do hlavného prúdu. Približne 40% respondentov využíva AI, pričom 50 % respondentov používa jednu až desať aplikácií.

• Zdravotnícke systémy sa zaviazali investovať do AI. 93% respondentov súhlasí s tým, že AI je pre ich stratégiu absolútne nevyhnutná, veľmi dôležitá alebo dôležitá. Administratíva nesie finančnú zodpovednosť za AI v 43% zariadení, pričom IT platí faktúru v 26% lokalít.

• Opevnenie infraštruktúry je najdôležitejšie. 20% respondentov prieskumu tento rok investuje 1 až 10 miliónov USD. Sila úložného priestoru a výpočtový výkon sú nevyhnutné na analýzu a urýchlenie prístupu k údajom.


• Zlepšenie starostlivosti je najväčším prínosom AI. Zlepšenie presnosti, efektívnosti a pracovného toku sú hlavnými výhodami, ktoré lídri vidia pri AI. Rakovina, srdcové choroby a mozgová príhoda sú respondentmi prieskumu považované za diagnózy, pri liečbe ktorých si od AI sľubujú najviac.

• Zdravotnícke systémy kupujú a vyvíjajú aplikácie s AI. Približne 38% respondentov sa rozhodlo exkluzívne nakupovať komerčne vyvinuté aplikácie, zatiaľ čo 13% vyvíja všetko interne.

• K najpočetnejším skúšobným zákrokom pomocou AI dochádza v rádiológii. Respondenti nám hovoria, že aplikácie v rádiológii sú na prvom mieste v zozname nástrojov, ktoré používajú na zlepšenie zobrazovania prsníkov, hrudníka a kardiovaskulárneho systému.


Prezrite si kompletnú správu AI In Healthcare Leadership Survey 2020, v ktorej nájdete ďalšie perspektívy CIO a riadiacich manažérov o tom, ako systémy zdravotnej starostlivosti plánujú využívať AI.